BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14997087
*
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2022
kl 18:30:29
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8217 Lampett
Gustaviansk stil, trä, guldbemålad. Diameter: 45 c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8253 Ljuslyktor
3 st, Glas. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25
-
8254 Ljuslyktor
ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
*
Ljusstakar
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34 -
8217 Lampett
Gustaviansk stil, trä, guldbemålad. Diameter: 45 c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8253 Ljuslyktor
3 st, Glas. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25
-
8254 Ljuslyktor
ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21 -
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30



